Qigong (ćwiczenia zdrowotne i praca z energią Qi) - Wellness (work&life balance)

Qigong (ćwiczenia zdrowotne i praca z energią Qi) - Wellness (work&life balance)

Qigong (Chi Kung) to starożytna, pochodząca z Chin forma pracy z energią wewnętrzną, pracy z ciałem i oddechem. Jest to również rodzaj medytacji w ruchu. To „taniec”, harmonia z naturą i otoczeniem, system który pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój na poziomie duchowym i mentalnym. Napisałem „taniec” ponieważ obserwowanie osób ćwiczących Qigong na poziomie zaawansowanym wprawia w zachwyt: ruchy są płynne, pełne wdzięku, ale też bardzo celowe. Harmonia ruchu palców, rąk, stóp, całego ciała, skorelowana z oddechem, która pozwala sądzić, że osoby ćwiczące są bardzo „tu i teraz”, skupione na sobie i na poszczególnych skomplikowanych sekwencjach układów w danej formie.

Qigong to również nauka mająca ponad 4000 lat, skupiona na poszukiwaniu metod poprawy zdrowia, leczenia wielu chorób, w tym tych najcięższych jak choroby nowotworowe (forma Guo Lin). Podczas ćwiczeń Qigong następuje połączenie ludzkiej energi Qi (Ren Qi) z Ziemską Qi (Di Qi) i Niebiańską Qi (Tian Qi) co pozwala na zharmonizowanie krążenia Qi w ciele do cykli (np: pór roku) występujących w przyrodzie. Do niedawna Qigong był ściśle strzeżoną tajemnicą. Praktykowany przez wieki jedynie w Chinach: w pałacach cesarskich, w formacjach wojskowych, w klasztorach (wśród mnichów w religiach buddyjskich czy daoistycznych) lub w zamkniętych kręgach rodzinnych; otoczony nutką tajemnicy był drogą do uzyskania długowieczności i życia w zdrowiu i doskonałej kondycji mentalnej.

Qigong jest jednym z fundamentów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – medycyny, która w kompletnie inny sposób podchodzi do leczenia chorób i pracy z pacjentem. Gdy pacjent w kulturze zachodu przychodzi do lekarza z problemem (np.: z nadciśnieniem), lekarz specjalista wypisze bloczek recept na konkretną chorobę, poinformuje o konieczności dożywotniego brania leków i bardziej lub mniej serdecznie go pożegna. Spojrzenie lekarza Tradycyjnej Medycyny Chińskiej na problem, z którym przychodzi pacjent jest diametralnie inne. Lekarz stara się dociec powodów dlaczego dane schorzenie dotknęło pacjenta, będzie doszukiwał się przyczyn i miejsc, w których nastąpił zastój przepływu energii Qi w organizmie. Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej zachowanie zdrowia wymaga bowiem bezproblemowego i ciągłego przepływu w ciele energii Qi. A blokady i zastoje przepływu Qi mogą być bardzo różne i związane np. z jakością spożywanego pożywienia, niewłaściwą dietą, kontuzjami, stresem czy degeneracją ciała postępującą wraz z wiekiem. Sposób leczenia może być zatem różny: zmiany w diecie, akupresura, akupunktura, lecznicze zioła i właśnie ćwiczenia Qigong, które stanowią stały element dalszej terapii.

Ćwiczenia Qigong mogą w istotny sposób poprawić jakość energii Qi w naszym organizmie. Są bardzo ważną składową utrzymania zdrowia i poprawienia stanu organów wewnętrznych w ciele. W przeciwieństwie do ćwiczeń różnych form Tai Chi, które praktycznie są sztuką walki (każda pozycja w Tai Chi związana jest z techniką obrony lub ataku), ćwiczenia Qigong skupiają się na wzmacnianiu i polepszaniu energii Qi w organizmie oraz udrażnianiu dróg, którymi energia porusza się w ciele. Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską, energia płynie i zasila organy wewnątrz ciała specjalnymi kanałami, zwanymi meridianami. Wyróżniamy dwanaście głównych kanałów przepływu energii Qi (rzeki Qi). Każdy z tych kanałów z jednej strony powiązany jest z konkretnym organem w ciele, z drugiej zaś strony kończy się w palcu ręki lub nogi (sześć połączonych jest z palcami rąk, sześć z palcami nóg). Aby cieszyć się dobrym zdrowiem należy dbać o to, aby energia Qi poruszała się płynnie i bez zastojów.

Nawet jeśli traktujemy teorię holistycznego spojrzenia na pacjenta oraz wschodnie podejście do zdrowia i długowieczności z lekkim niedowierzaniem, warto przynajmniej zainteresować się tysiącletnim doświadczeniem medycyny Wschodu, gdzie poszukiwanie życia w zdrowiu, a nawet poszukiwanie tajemnicy nieśmiertelności, było najważniejszym celem dla praktyków Qigong. Trudno bez refleksji przyjąć informację, że już w latach 2690-2590 p.n.e. (za panowania Żółtego Cesarza) w Chinach posługiwano się kamiennymi narzędziami (sondami Bian Shi) chociażby do regulacji krążenia energii Qi. Dziś, wiedza o akupunkturze i akupresurze, mająca wielosetletnie korzenie poparte doświadczeniem i praktyką, jest ogólnodostępna.

W Polsce dostępnych jest wiele form Qigong, które można zacząć praktykować. Namawiam do spróbowania którejkolwiek z nich, a nawet kilku. Nic tak nie wyrabia własnej oceny, jak osobiste doświadczanie poprzez ćwiczenia i praktykę pod okiem instruktora. No i oczywiście warto odejść od komputera (po 8 godzinach siedzenia przy biurku), wysiąść z samochodu (po 1,5 godzinie jazdy w korkach do domu) i rozruszać swoje ciało, by pobudzić krążenie Qi w organizmie. Dla własnego zdrowia!

 

Autor: Dariusz Duszyński

Ukończył podyplomowe studia Trenerów Biznesu, Oświaty i Administracji przy Uniwersytecie SWPS. Instruktor jednej z form Chi Kung: „Jadeitowej Księżniczki”. Aktualnie w trakcie studiów podyplomowych Technik Relaksacyjnych przy AWF Wrocław. W ramach współpracy z Ready To Jump prowadzi/współprowadzi warsztaty otwarte i zamknięte dla biznesu z technik relaksacyjnych i radzenia sobie ze stresem.

 Do oferty należy szereg ciekawych modułów szkoleniowo-warsztatowych pracy z ciałem i umysłem, uczących prawidłowego i efektywnego odpoczywania, z pełnym wachlarzem technik relaksacyjnych i oddechowych zarówno zachodnich jak i orientalnych (prozdrowotny Chi Kung z Chin).