Dlaczego nie otrzymujesz ofert pracy - Rynek pracy
„Nie otrzymałem oferty pracy – jestem do bani….” Czyli jakie mogą być powody, dla których nie otrzymałeś oferty pracy?
W życiu zawodowym różnie bywa i nawet Ci, którzy są mocno świadomi swoich kompetencji i starają się efektywnie zarządzać swoją karierą „wypadają czasami za tzw. burtę” (zdarza się najlepszym).
Niektórzy dość szybko przechodzą nad tą sytuacją do porządku dziennego starając się znaleźć interesujące zajęcie, inni potrzebują trochę więcej czasu, żeby „stanąć na nogi”. Jest to zrozumiałe, gdyż utrata pracy to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w dorosłym życiu. Niezależnie od grupy, jedni i drudzy w którymś momencie stają się uczestnikami procesów selekcyjnych/ rekrutacyjnych. Procesy te zazwyczaj są dotkliwsze dla osób bezrobotnych, dlatego polecam zasadę – „szukaj pracy będąc pracownikiem”. Nie zawsze jednak wszystko w życiu jest idealne.
In dłużej tym gorzej…..
Im dłużej poszukujemy pracy, będąc de facto bezrobotnymi, tym szybciej wzrasta poziom stresu i naszej frustracji. Dla nas znalezienie nowego zajęcia to priorytet i jednocześnie zapominamy, że nasz „cały świat” nie jest „całym światem dla innych”. Zdajemy się nie zwracać uwagi na fakt, że dla potencjalnych pracodawców jest ważne, żeby znaleźć nowego pracownika. Może to jednak nie stanowić dla nich priorytetu lub z góry zakładają, że proces może potrwać kilka tygodni czy miesięcy. Procesy rekrutacyjne wydają nam się „ciągnąć w nieskończoność”, a przy tym informacje zwrotne, które otrzymujemy są właściwie żadne. Długoterminowe bezskuteczne poszukiwanie pracy może narazić na szwank nasz system nerwowy i po pewnym czasie po prostu przestajemy wierzyć w siebie i własne umiejętności.
Zdarza mi się słyszeć od indywidualnych klientów, pozostających przez dłuższy czas bez pracy takie opinie, że nie otrzymują pracy ponieważ: ktoś inny został zatrudniony „po znajomości”, bo są za młodzi/ za starzy, mają nieodpowiednią płeć, nieodpowiednie zdjęcie w CV, nieodpowiedni wygląd, nie było tzw. „chemii” podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Na co masz wpływ, a na co nie masz?
Zanim całkowicie pogrążysz się w smutku i niemocy, przeanalizuj jakie mogą być powody, tego że nie otrzymujesz propozycji pracy. Twoja kandydatura może być odrzucona na kilku etapach – przed i po rozmowie rekrutacyjnej, ale może być też kilka innych powodów, z których być może nie zdajesz sobie sprawy.
Zachęcam do lektury poniższych punktów.
Czynniki wewnętrzne – czyli te, na które masz wpływ:
Nie otrzymujesz oferty pracy ponieważ:
- Nie posiadasz kompetencji, których poszukuje pracodawca, bądź nie podkreśliłeś ich wystarczająco w swoich dokumentach aplikacyjnych (na ten temat piszę w artykule „Chcąc szybko kupić ekspres do kawy nie zwiedzasz całego sklepu… czyli jak dostosować dokumenty aplikacyjne pod konkretną ofertę pracy? https://www.linkedin.com/pulse/chc%C4%85c-szybko-kupi%C4%87-ekspres-do-kawy-nie-zwiedzasz-czyli-piatkowska?trk=pulse_spock-articles )
- Twoje kompetencje są zbyt wysokie na oferowane stanowisko (np. jesteś menedżerem, aplikujesz na stanowisko specjalisty). Potencjalny pracodawca/rekruter uznał, że w jego mniemaniu nie będzie to stanowisko, na którym będziesz chciał spędzić dłuższy okres czasu, będzie to dla Ciebie jedynie „przystanek” i zwyczajnie zaraz zaczniesz szukać innego zajęcia.
- Potencjalny pracodawca lub headhunter sprawdził Cię on line i zauważył np. niepokojące wypowiedzi, zdjęcia lub dużą niespójność między Twoim profilem, a CV.
- Nie wypadłeś najlepiej podczas rozmowy rekrutacyjnej (np. niewystarczająco dobrze się przygotowałeś, spóźniłeś się, nie do końca umiejętnie odpowiadałeś na zadane pytania, nie wykazałeś motywacji do objęcia nowego stanowiska, wypowiadałeś się negatywnie o byłym pracodawcy etc.).
- Headhunter/ potencjalny pracodawca sprawdził Twoje referencje i nie okazały się one satysfakcjonujące.
- Osoby z Twojego środowiska/ sieci kontaktów (np. byli podwładni, dostawcy, partnerzy biznesowi, koledzy) nie wypowiadają się pozytywnie na temat jakości Twojej pracy.
- Nie wykazałeś motywacji / entuzjazmu do objęcia proponowanego stanowiska – nie zademonstrowałeś tego podczas procesu rekrutacyjnego.
Czynniki zewnętrzne – czyli te, na które nie masz wpływu:
Nie otrzymujesz oferty pracy bo:
- Twoja kandydatura nie została przedstawiona przez headhuntera (np. miał innych kandydatów, których umiejętności bardziej korespondowały z oczekiwaniami klienta).
- Inny kandydat został wybrany na to stanowisko.
- Twoje oczekiwania finansowe były wyższe niż oczekiwania kontrkandydata z porównywalnymi umiejętnościami lub przewyższały budżet pracodawcy.
- Proces rekrutacyjny został wstrzymany przez firmę (zdarzają się tzw. „hiring freeze”).
- Potencjalny pracodawca złożył ofertę kandydatowi wewnętrznemu (awans wewnętrzny).
- Firma zmieniła strategię i zamknęła proces rekrutacyjny lub też zmiany wewnętrzne w firmie spowodowały zakończenie procesu rekrutacyjnego.
- Zmienił się wymiar stanowiska np. zamiast osoby na stanowisku kierownika/ menedżera firma chce zatrudnić koordynatora (niższy stopień stanowiska/ niższe wynagrodzenie) lub też wymiar stanowiska został zmieniony ponieważ kandydaci, którzy się zgłosili nie odpowiadają oczekiwaniom firmy.
- Nastąpiła przerwa w procesie rekrutacyjnym ze względu np. na wakacje, święta, nieobecność osoby decyzyjnej etc.
- Ten proces w ogóle nie istniał, a firma zbiera aplikacje ponieważ sądzi, że w niedalekiej przyszłości będzie poszukiwała takich kandydatów (szczególne zastrzeżenie w kierunku headhunterów – owszem, takie niemiłe sytuacje się zdarzają, ale nie są normą).
- Wartości jakie wyznajesz nie są zbieżne z tymi, które preferuje potencjalny pracodawca lub uznano, że niedopasujesz się do kultury organizacyjnej. Nieco więcej w artykule https://www.linkedin.com/pulse/u-nas-w-firmie-wszyscy-czyli-kilka-s%C5%82%C3%B3w-o-kulturze-i-piatkowska?trk=prof-post
Powyższe punkty jasno pokazują, że nie na wszystko masz wpływ. Nie chcę jednak zachęcać czytelników do grania w tzw. „drewnianą nogę”, czyli przypisywania swoich niepowodzeń wyłącznie zewnętrznym czynnikom. Chcę zwrócić uwagę na dużą kompleksowość procesów rekrutacyjnych, a co za tym idzie, zwrócić uwagę na fakt, że pochłaniają one dużo czasu (czasem wręcz niewyobrażalnie dużo czasu). Warto zatem zwiększać swoje szanse i nie ustawać w wysiłkach poszukiwania nowego stanowiska, nawet jeśli bierzemy udział w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie. Trzeba po prostu te procesy kontrolować. Warto próbować zmaksymalizować swoje szanse poprzez odpowiednie przygotowanie się i kontrolę punktów od 1 do 7.
Agnieszka Piątkowska
Partner w Ready to Jump
Partner w Big Fish Poland
https://pl.linkedin.com/in/agnieszkapiatkowska
Inne artykuły z serii Rynek pracy
Czego możesz się spodziewać po współpracy z Headhunterem - Rynek pracy
Polecanie znajomych Headhunterowi - Rynek pracy
„Brałem udział w Assessment/Development Center” - Rynek pracy
Jakie pytania są zadawane podczas sprawdzania referencji - Rynek pracy
http://readytojump.pl/referencje-rekomendacje-opinia-pracownika-rekrutacja.html